The Naughty Dog team is going to bed tonight with a smile from ear to ear because has triumphed in style at The Game Awards 2020 gala, where the best games of the year have been chosen in different categories and The Last of Us: Parte II has been the great winner.
What is one of the greatest masterpieces of the year has been a total of seven awards, including that of best game of the year. To this has also been added the one for best direction, best narrative or best performance for the role of Laura Bailey as Abby.
Other titles that have also won an award under the arm have been Among Us, as best mobile game and best multiplayer, Half-Life: Alyx as best game for virtual reality or Animal Crossing: New Horizons as best family game.
Don’t miss them below the complete list with all the winning games.
Best game of the year
- Doom Eternal (id Software/Bethesda)
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment)
- Hades (Supergiant Games)
- Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
Best direction
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment)
- Hades (Supergiant Games)
- Half-Life: Alyx (Valve)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
Best narrative
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment)
- Hades (Supergiant Games)
- 13 Sentinels: Aegis Rim (Vanillaware, Atlus)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
Best Art Direction
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
- Hades (Supergiant Games)
- Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios, Xbox Game Studios)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment)
Best soundtrack
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix) – WINNER
- Doom Eternal (id Software/Bethesda)
- Hades (Supergiant Games)
- Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios, Xbox Game Studios)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment)
Better sound
- Half-Life: Alyx (Valve)
- Doom Eternal (id Software/Bethesda)
- Resident Evil 3 (Capcom)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
Best performance
- Ashley Johnson como Ellie (The Last of Us Part II)
- Laura Bailey como Abby (The Last of Us Part II) – WINNER
- Daisuke Tsuji como Jin Sakai (Ghost of Tsushima)
- Logan Cunningham como Hades (Hades)
- Nadji Jeter as Miles Morales (Marvel’s Spider-Man: Miles Morales)
Game with greater impact
- If found… (Dreamfeel)
- Kentucky Route Zero: TV Edition (Cardboard Computer)
- Spiritfarer (Thunder Lotus Games)
- Tell Me Why (Dontnod Entertainment, Xbox Game Studios) – WINNER
- Through the Darkest of Times (Paintbucket Games)
Best Active Game
- Apex Legends (Respawn Entertainment, Electronic Arts)
- Destiny 2 (Bungie)
- Call of Duty: Warzone (Infinity Ward, Activision)
- Fortnite (Epic Games)
- No Man’s Sky (Hello Games) – WINNER
Best premiere
- Carrion (Phobia Game Studio)
- Mortal Shell (Cold Symmetry)
- Raji: An Ancient Epic (Nodding Heads Games)
- Röki (Polygon Treehouse)
- Phasmophobia (Kinetic Games) – WINNER
Best Indie Game
- Carrion (Phobia Game Studio, Devolver Digital)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic, Devolver Digital)
- Hades (Supergiant Games) – WINNER
- Spelunky 2 (Mossmouth, LLC)
- Spiritfarer (Thunder Lotus Games)
Best Mobile Game
- Among Us (InnerSloth) – WINNER
- Call of Duty: Mobile (Timi Studios, Activision)
- Genshin Impact (mihoyo)
- Legends of Runeterra (Riot Games)
- Pokémon Cafe Mix (Genious Sonority)
Best Virtual Reality or Augmented Reality Game
- Dreams (Media Molecule, Sony Interactive Entertainment)
- Half-Life: Alyx (Valve) – WINNER
- Marvel’s Iron-Man VR (Camouflaj, Sony Interactive Entertainment)
- Star Wars: Squadrons (Motive Studios, Electronic Arts)
- The Walking Dead: Saints & Sinners (Skydance Interactive)
Best innovation in accessibility
- Assassin’s Creed: Valhalla (Ubisoft Montreal)
- Grounded (Obsidian Entertainment)
- Hyperdot (Tribe Games)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
- Watch Dogs Legion (Ubisoft Toronto)
Best Multiplayer Game
- Animal Crossing : New Horizons (Nintendo)
- Call of Duty: Warzone (Infinity Ward, Activision)
- Among Us (Innersloth) – WINNER
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic, Devolver Digital)
- Valorant (Riot Games)
Best Action Game
- Half-Life: Alyx (Valve)
- Doom Eternal (id Software/Bethesda)
- Hades (Supergiant Games) – WINNER
- Nioh 2 (Team Ninja)
- Streets of Rage 4 (Dotemu)
Best Action Adventure Game
- Assassin’s Creed: Valhalla (Ubisoft Montreal)
- Ghost of Tsushima (Sucker Punch, Sony Interactive Entertainment)
- Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games, Sony Interactive Entertainment)
- Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios, Xbox Game Studios)
- Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn Entertainment, Electronic Arts)
- The Last of Us Part II (Naughty Dog, Sony Interactive Entertainment) – WINNER
Best RPG
- Final Fantasy VII Remake (Square Enix) – WINNER
- Genshin Impact (mihoyo)
- Persona 5 Royal (Atlus, P Studio, Sega)
- Wasteland 3 (Inxile, Deep Silver)
- Yakuza: Like A Dragon (Ryu Ga Gotoku, Sega)
Best fighting game
- Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works, Cygames, Xseed)
- Street Fighter V: Champion Edition (Dimps, Capcom)
- Mortal Kombat 11 Ultimate (NetherRealm Studios, Warner Bros. Interactive Entertainment) – WINNER
- One Punch Man: A Hero Nobody Knows (Spike Chunsoft, Bandai Namco)
- Under Night In-Birth Exe: Late [CL-R] (French Bread, Arc System Works, Aksys)
Best Family Game
- Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) – WINNER
- Crash Bandicoot 4: It’s About Time (Toys for Bob, Activision)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic, Devolver Digital)
- Mario Kart Live: Home Circuit (Velan Studios, Nintendo)
- Minecraft Dungeons (Mojang, Double Eleven, Xbox Game Studios)
- Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems, Nintendo)
Best Strategy Game
- Crusader Kings III (Paradox Development Studio, Paradox)
- Desperados III (Mimimi Games, THQN)
- Gears Tactics (Splash Damage, The Coalition, Xbox Game Studios)
- Microsoft Flight Simulator (Asobo, Xbox Game Studios) – WINNER
- XCOM: Chimera Squad (Firaxis, 2K)
Best Sports / Driving Game
- Dirt 5 (Codemasters)
- NBA 2K21 (2K)
- F1 2020 (Codemasters)
- FIFA 21 (EA Sports)
- Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 (Vicarious Vision) – WINNER
Best game with community support
- Apex Legends (Respawn Entertainment, Electronic Arts)
- Destiny 2 (Bungie)
- Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic, Devolver Digital) – WINNER
- Fortnite (Epic Games)
- No Man’s Sky (Hello Games)
- Valorant (Riot Games)
Best eSports Game
- CS: GO (Valve)
- Call of Duty: Modern Warfare (Activision)
- Fortnite (Epic Games)
- League of Legends (Riot Games) – WINNER
- Valorant (Riot Games)
Best eSports Player
- Ian “Crimsix” Porter (Call of Duty)
- Heo “Showmaker” Su (League of Legends) – WINNER
- Kim “Canyon” Geon-Bu (League of Legends)
- Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro (Call of Duty)
- Matthieu “Zywoo” Herbaut (CS: GO)
Best eSports team
- Damwon Gaming (League of Legends)
- G2 eSports (League of Legends) – WINNER
- Dallas Empire (Call of Duty)
- San Francisco Shock (OWL)
- Team Secret (Dota 2)
Best eSports Coach
- Danny “Zonic” Sorensen (CS:GO) – WINNER
- Fabian “Grabbz” Lohmann (G2 eSports, League of Legends)
- Dae-Hee “Crusty” Park (OWL)
- Lee “Zefa” Jae-Min (League of Legends)
- Raymond “Rambo” Lussier (Call of Duty)
Best eSports event
- Blast Premier: Spring 2020 European Finals (CS:GO)
- Call of Duty League Championship 2020 (Call of Duty)
- IEM Katowice 2020 (CS: GO)
- League of Legends World Championship 2020 (League of Legends) – WINNER
- Overwatch League Grand Finals 2020 (Overwatch)
Best eSports Host
- Eefje “Sjokz” Depoortere – WINNER
- Alex “Machine” Richardson
- James “Dash” Patterson
- Alex “Goldenboy” Mendez
- Jorien “Sheever” Van der Heijden
Best Content Creator of the Year
- Alanah Pearce
- Jay Ann Lopez
- Nickmercs
- Timthetatman
- Valkyrae – WINNER
Table of Contents